Chcesz kupić auto z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Pandemia a teraz światowa inflacja spowodowała, że towary stają się coraz droższe przez wzrost cen surowców. Problem ten dotyczy między innymi branży motoryzacyjnej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nabycie auta z zagranicy, które może być nie tylko tańsze, lecz także może wyróżniać się lepszym standardem wyposażenia. Nie da się ukryć, że połączenie takich korzystnych czynników kusi do skorzystania takiej okazji. Jednak nabycie auto z zagranicy ma swoje konsekwencje prawne dlatego, zanim zdecydujesz się na taką transakcję, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!
Na co zwrócić uwagę, nabywając zagraniczne auto?
Decydując się na auto zagraniczne, musisz być ostrożny. Na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym trzeba być wyczulonym na wszelkich oszustów. Bez względu czy zdecydowaliśmy się na sprowadzanie aut z niemiec, czy USA trzeba dokładnie sprawdzić dokumenty auta i właściciela. Ostrożności nigdy nie za wiele. Najlepiej sprawdzić historię pojazdu i przekonać się, czy zapewnienia na temat braku stłuczki i dbania o samochód właściciela są prawdziwe. Bardzo dobrym ruchem jest zadbanie, aby wszystkie ważne deklaracje na temat stanu auta znalazły się w samej umowie. Przed zakupem auta zrób przegląd auta. Zweryfikuj przebieg pojazdu z także usterki. Najlepiej nawiązać współpracę w takim kontekście z placówką z zewnątrz, która dokona weryfikacji rzeczowo i neutralnie. Niestety bardzo często w przypadku aut zagranicznych właściciele kryją faktyczny przebieg. Takie zjawisko dotyczy zwłaszcza właścicieli niemieckich. Oprócz tego policjanci zachęcają, aby sprawdzić auto pod kątem kradzieży. Realizując taką strategię, unikniemy potem nieprzyjemnych sytuacji.
Procedura kupna auta z zagranicy
Auto z zagranicy można kupić już w polskim komisie lub nabyć bezpośrednio zagranicą z rąk właściciela, lub firmy pośredniczącej. W zależności, z jakiego kraju chcemy nabyć auto, taka będzie procedura. Jeśli chcemy nabyć auta z usa, musimy być przygotowani na najdłuższy proces kupna, który jest też wydłużony czasochłonnym transportem.
Koszty dodatkowe
Jednak od osoby prywatnej zawsze trzeba wziąć kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i pismo, które potwierdza, że auto zostało wyrejestrowane. Ważny jest zwłaszcza ostatni dowód, abyśmy mieli pewność, że auto ma czyste konto. Auto zagraniczne zapewne będzie miało dokumenty w obcym języku, dlatego musisz do swoich kosztów wliczyć koszt związany z tłumaczeniem uwierzytelnionym. Jest ono niezbędne, aby móc przedstawić dokumenty w języku polskim w urzędach.