Jak zacząć ścigać się w rajdach?
Marzysz o rozpoczęciu kariery zawodowego kierowcy rajdowego? W takim razie z pewnością wiesz już, że jest to nie lada przedsięwzięcie, które wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania odpowiednich umiejętności, ale również innych zasobów (także materialnych). Od czego zatem należy zacząć? Podpowiadamy!
Odpowiednie auto
Aby móc startować w profesjonalnych rajdach samochodowych, potrzebne ci będzie oczywiście odpowiednie auto. Nie może być to pierwszy lepszy pojazd. Istotna jest nie tylko jego moc, ale również waga, mobilność czy przyczepność. Taki samochód należy odpowiednio przygotować, montując w nim specjalną klatkę czy usprawniając poszczególne systemy. Niektórzy kierowcy decydują się np. na import aut z Japonii czy innych krajów zagranicznych, które znane są ze swojej specyficznej budowy idealnej do rajdów.
Licencja kierowcy
Kolejna kwestia dotyczy specjalnej licencji kierowcy rajdowego, bez której udział w profesjonalnych wyścigach nie jest możliwy. Licencja wydawana jest po przejściu niezbędnych badań i testów, polegających przede wszystkim na zweryfikowaniu sprawności kierowcy i jego predyspozycji do startu w zawodach. Badany jest oczywiście wzrok, prędkość reakcji, wielozadaniowość czy ogólna kondycja fizyczna i psychiczna. Aby wyrobić licencję, należy zgłosić się do odpowiednich podmiotów lub poprosić o wsparcie stowarzyszenie kierowców rajdowych, które z przyjemnością pokieruje cię w zdobyciu stosownych zezwoleń i dokumentów. Pamiętaj, aby podejść do tej kwestii z należytym zaangażowaniem, ponieważ jest ona naprawdę istotna i może zaważyć na twojej karierze w motosporcie!
Znalezienie sponsorów
Ostatnią kwestią, którą musi zająć się przyszły kierowca rajdowy, aby jego marzenia miały szansę realnie się spełnić, jest znalezienie sponsorów chętnych sfinansować część kosztów związanych z udziałem w profesjonalnych wyścigach. Poszukiwania fundatorów często bywają trudne i długotrwałe, jednak rzadko się zdarza, aby początkujący kierowca był w stanie samodzielnie pokryć wszystkie wydatki, których w końcu jest tak wiele. Dotyczy to m.in. zakupu i odpowiedniego przygotowania samochodu, wynajęcia profesjonalnej ekipy mechaników, wyrobienie niezbędnej dokumentacji czy zakupienie dedykowanego stroju. Łatwiej znaleźć długofalowego sponsora kierowcy rajdowemu, który ma już na swoim koncie pierwsze starty w wyścigach i może się w tym zakresie pochwalić sukcesami. Nie warto się jednak poddawać i warto zrobić wszystko, aby przekonać do siebie firmy czy osoby prywatne.